Oszustwo na dezynfekcję przesyłki - ostrzeż swoich bliskich!

Pakersi

Opublikowane w dniu 07.05.2020r.

Oszustwo na wnuczka czy policjanta to znane metody mające na celu wyłudzenie pieniędzy od starszych osób. Coraz częściej pojawiają się również doniesienie o tzw. phishingu – polega on na wysyłaniu fałszywych wiadomości e-mail lub SMS, w których przestępcy podszywają się pod konkretne osoby lub instytucje (na przykład banki) i próbują w ten sposób wyłudzić dane lub pieniądze. Pandemia koronawirus sprawiła, że pojawiają się nowe formy tego przestępstwa. Jednym z ostatnich przykładów jest tzw. oszustwo na dezynfekcję przesyłki.

Oszustwo na dezynfekcję przesyłki

Niedawno policja poinformowała o panu Marku, mieszkańcu województwa śląskiego, który otrzymał SMS-a o treści:

Twoja przesyłka została skierowana do obowiązkowej dezynfekcji. Prosimy o podjęcie natychmiastowych kroków na https://pocztapolska…

Do wiadomości dołączony był link, który kierował do fałszywej strony, wyglądającej jak strona logowania do banku i zachęcającej do dokonania wspomnianej opłaty za dezynfekcję przesyłki. Kwota 50 groszy miała uśpić czujność i zachęcić do szybkiego załatwienia sprawy.

W rzeczywistości po zalogowaniu się przez podrobioną stronę banku dajemy przestępcom wszystkie dane, a co za tym idzie, możliwość kradzieży naszych pieniędzy.

Na szczęście pan Marek zorientował się, że jest to próba wyłudzenia i nie dokonał opłaty. W dobie epidemii koronawirusa coraz więcej osób korzysta z usług kurierskich i czeka na odbiór swojej paczki, dlatego taki SMS u części z nich mógłby nie wzbudzić żadnych podejrzeń.

Policja ostrzega jednak przed takimi atakami i informuje, że Poczta Polska nie wysyła do swoich Klientów SMS-ów dotyczących konieczności dokonania opłaty za dezynfekcję przesyłki. Również firmy kurierskie nie pobierają dodatkowych opłat za dezynfekcję.

Jeśli masz kogoś bliskiego, kto może zamawiać paczki – udostępnij ten artykuł na Facebooku!Zobacz też: