Jak odebrać paczkę z paczkomatu Inpost i automatów paczkowych innych firm?

Pakersi

Opublikowane w dniu 16.11.2022r.

W ostatnich latach powstaje coraz więcej paczkomatów Inpost i skrytek pocztowych, do których klienci mogą zamówić rozmaite artykuły – od sprzętu elektronicznego przez odzież czy artykuły domowe, na żywności i akcesoriach hobbystycznych kończąc. Aby sprawnie przeprowadzić całą transakcję, warto poznać podstawowe zasady obsługi skrytek. Jak odebrać paczkę z paczkomatu InPost i innych popularnych spółek wysyłkowych? O tym w niniejszym artykule.

Alllegro Box, AliExpress, Orlen Paczka, InPost – odbiór paczki

Rynek wysyłkowy w ostatnich latach mocno rozwinął skrzydła, klienci mogą zamawiać do skrytek najrozmaitsze artykuły i odbierać je całodobowo. Automaty paczkowe nie są jedynie domeną dużych miast, już nawet kilkutysięczne wsie i miasteczka cieszą się komfortową usługą wysyłki czy odbioru zamówionych przez internet towarów.

Coraz więcej firm otwiera skrytki pocztowe własnych marek, najpopularniejsze z nich to InPost (ponad 14 tysięcy punktów), Allegro Box (niemal 3 tysiące punktów), AliExpress (niespełna 8 tysięcy punktów) oraz Orlen Paczka (ponad 6,5 tysięcy). Jak odebrać paczkę z automatu paczkowego? Zasady działania są podobne w przypadku każdej ze spółek i można je opisać w kilku krokach:

  1. Należy odebrać powiadomienie w dedykowanej aplikacji lub w wiadomości e-mailowej o dostarczeniu przesyłki, do wybranego punktu, przez kuriera,
  2. Po dotarciu do automatu na monitorze umieszczonym w centralnym punkcie skrytki, należy wpisać swój numer telefonu i kod odbioru. Niektóre automaty paczkowe można również otwierać zdalnie – za pośrednictwem aplikacji lub przykładając do czytnika specjalny kod QR, który otrzymaliśmy w powiadomieniu,
  3. W kolejnym kroku skrytka otworzy się automatycznie, uwalniając zamówiona paczkę. Po wyjęciu towaru, należy zamknąć skrytkę i zakończyć odbiór na panelu.

Jak odebrać paczkę z paczkomatu InPost bez kodu?

Spółka InPost uruchomiła nowy rodzaj skrytek pocztowych, nazywany Appkomatami. W przeciwieństwie do tradycyjnych paczkomatów, nowe urządzenia nie posiadają dużego ekranu, dzięki czemu zużywają mniej energii i są bardziej ekologiczne. Jak odebrać paczkę InPost ze skrytki? Wystarczy zainstalować aplikację mobilną i otworzyć skrytkę zdalnie, za pomocą jednego kliknięcia.

Jak odebrać przesyłkę z automatu paczkowego? Paczka pobraniowa

Do skrytek pocztowych można również zamawiać paczki pobraniowe, czyli takie, za które klient płaci przy odbiorze. Jak odebrać przesyłkę z automatu w tym przypadku? W zależności od wybranej firmy i możliwości danego automatu paczkowego, można zdecydować się na jedną z 3 opcji:

  1. Płatność kartą – niektóre skrytki pocztowe są wyposażone w czytnik do kart płatniczych, wówczas po otrzymaniu powiadomienia o możliwości odbioru przesyłki, należy udać się do danego automatu, wprowadzić kod odbioru oraz swój numer telefonu, a następnie opłacić zamówienie. Po zaakceptowaniu płatności odpowiednia skrytka otworzy się automatycznie,
  2. Płatność BLIK – podobne zasady działania obowiązują przy płatności za pomocą kodu BLIK. Po otrzymaniu powiadomienia o umieszczeniu przesyłki w paczkomacie przez kuriera, należy przespacerować się do skrytki pocztowej, użyć specjalnego kodu QR lub podać kod paczki i numer telefonu i w kolejnym kroku wygenerować kod BLIK za pomocą aplikacji mobilnej banku.
  3. Płatność przelewem – inną możliwością jest skorzystanie z płatności PayByLink, czyli szybkiego i bezpiecznego przelewu internetowego. Po opłaceniu zamówionych towarów, klient otrzymuje nowy kod odbioru przesyłki, dzięki któremu otworzy skrytkę z paczką.

Jak odebrać paczkę z automatu paczkowego, jeśli nie ma Cię w mieście?

Paczkomaty Inpost i inne automaty paczkowe to niezwykle wygodna i bezpieczna opcja odbioru przesyłek. Świetnie sprawdzi się wówczas, gdy często przebywamy poza domem i szanse na umówienie się na dogodną porę odbioru paczki z kurierem są niewielkie. Ta forma odbioru przesyłek będzie również dobrym wyborem, jeśli potrzebujemy pilnie zrealizować zamówienie, ale w momencie dostawy możemy być poza miejscem zamieszkania – wystarczy wówczas wybrać skrytkę pocztową znajdująca się w zasięgu naszej trasy.

A jak odebrać paczkę w paczkomacie, jeśli przesyłka dotarła do skrytki, a nas nie ma na miejscu? Większość firm obsługujących automaty paczkowe, wymaga wyjęcia przesyłek ze skrytki w ciągu 48 godzin. Po upływie tego czasu – pakunek wraca do nadawcy. Za dodatkową opłatą można uzyskać dodatkowe 24 godziny na odbiór. Warto jednak pamiętać, że z opcji przedłużenia należy skorzystać przed upłynięciem 48 godzin.

Inną odpowiedzią na pytanie jak odebrać paczkę w paczkomacie? jeśli nie ma nas na miejscu, jest zwrócenie się o pomoc do zaufanej osoby, możemy jej wysłać screenshot z kodem QR lub podać numer telefonu i kod odbioru paczki.

Jak nadać i jak odebrać paczkę z automatu paczkowego? Zaufaj ekspertom od Logistyki

Chcesz bezpiecznie i tanio nadać przesyłkę? Zgłoś się do Pakersów. Współpracujemy z największymi przewoźnikami działającymi na terenie Polski i za granicą. Wieloletnie doświadczenie i zaufanie naszych partnerów, pozwala nam oferować korzystne warunki zarówno klientom detalicznym, jak i hurtownią. Przesyłamy wszystko, od delikatnej porcelany po maszyny rolnicze. Skontaktuj się z nami już dziś i wyślij swoje towary w świat.