Jak wysłać paczkę do Anglii po brexicie?

Pakersi

Opublikowane w dniu 21.10.2021r.

Od 1 stycznia 2021 rok z powodu zakończenia tzw. okresu przejściowego i dopełniania się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej paczki do Anglii traktowane są już jako wysyłki eksportowe poza Wspólnotę. Oznacza to, że przesyłki kurierskie do Anglii, Walii i Szkocji wymagają obecnie dopełnienia kilku ważnych formalności. Podpowiadamy, jak wysłać paczkę do Anglii po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

Umowa handlowa między UE i Wielką Brytanią a przesyłki do Anglii

Umowę o handlu i współpracy udało się podpisać rządowi brytyjskiemu i władzom Unii Europejskiej niemal przed samym końcem okresu przejściowego po brexicie. Jej warunki niestety nakładają pewne obciążenia na wysyłających paczki do Wielkiej Brytanii. Wysyłka do Anglii od 1 stycznia 2021 roku wiąże się z:

  • •kosztami odprawy celnej – choć obie strony umówiły się, że nie będą pobierać cła od przesyłek, to jednak odbywają się odprawy celne, których koszty musi pokryć wysyłający paczki do Anglii, Walii i Szkocji;
  • •dłuższym czasem oczekiwania na dostarczenie przesyłki do Anglii – związany jest on m.in. właśnie z koniecznością przejścia przez odprawę celną;
  • •ograniczeniami w transporcie niektórych dóbr – paczka do UK nie może zawierać m.in. przedmiotów cennych, takich jak biżuteria, dzieła sztuki, antyki i kamienia szlachetne, roślin, zwierząt, żywności.

Jakie firmy kurierskie obsługują przesyłki do Anglii?

Na początku stycznia 2021 roku, a zatem tuż po zakończeniu okresu przejściowego i rozpoczęciu współpracy Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przesyłka do Anglii, Walii lub Szkocji mogła być nadana jedynie za pomocą firm UPS oraz FedEx. Jednak kolejni przewoźnicy dość szybko dostosowywali swoje procesy do nowych przepisów, dzięki czemu dzisiaj paczkę do UK możesz wysłać za pośrednictwem w zasadzie wszystkich firm kurierskich.

Skorzystaj z usług brokera kurierskiego

Tanie paczki do Anglii najłatwiej nadawać za pośrednictwem brokerów kurierskich, m.in. firmy Pakersi. Firmy pośredniczące w wysyłce porównają dla Ciebie cenniki poszczególnych przewoźników, dlatego też bez problemu wybierzesz najtańszą opcję bez konieczności odwiedzania kilku stron internetowych przewoźników.

Co więcej, dzięki temu, że brokerzy mają z firmami kurierskimi podpisane umowy o stałej współpracy i realizują w ich ramach duży wolumen wysyłek do Anglii, są w stanie wynegocjować korzystne ceny za przesyłkę. Dlatego też może się okazać, że cena paczki do Wielkiej Brytanii u brokera okaże się niższa niż bezpośrednio w wybranej firmie kurierskiej.

Ile czasu dociera paczka do Anglii?

Standardowa przesyłka kurierska do Wielkiej Brytanii zajmuje około 3-4 dni. Oczywiście biorąc pod uwagę, że po drodze nie ma dni weekendowych lub świątecznych, wolnych od pracy. Nieco szybciej docierają przesyłki do największych miast, m.in. Londynu, Manchesteru czy Liverpoolu, gdzie znajdują się centra logistyczne firm kurierskich. Paczka do mniejszych miejscowości, oddalonych od dużych ośrodków miejskich, może potrwać o jeden dzień dłużej.

Istnieje oczywiście możliwość nadania paczki priorytetowej. Wówczas paczki Polska-Anglia podróżują drogą lotniczą, co przyspiesza wysyłkę.

Ile kosztuje kurier do Anglii?

Kurier do UK to koszt trudny do jednoznacznego określenia, cena zależy bowiem przede wszystkim od gabarytów paczki, wyboru wysyłki standardowej lub priorytetowej czy wreszcie indywidualnego cennika każdej firmy kurierskiej lub brokera. Wycenę każdej usługi otrzymasz zawsze po prawidłowym wypełnieniu formularza zamówienia na stronie wybranego przewoźnika lub brokera kurierskiego.