Korzyści i wady prowadzenia franczyzy: jakie czynniki należy brać pod uwagę przed podjęciem decyzji?

Pakersi

Opublikowane w dniu 14.04.2023r.

Co znajdziesz w artykule?

  1. Na czym polega franczyza?
  2. Korzyści prowadzenia franczyzy
  3. Franczyza – wykorzystaj moc współpracy i marketingu
  4. Wady prowadzenia franczyzy
  5. Podsumowanie

Rynek franczyzowy rośnie z każdym kolejnym rokiem – ten model prowadzenia biznesu wiąże się z wieloma korzyściami dla przedsiębiorcy. Warto jednak pamiętać, że wymaga wkładu mnóstwa własnej pracy i wysiłku. Sprawdź, jakie są zalety i wady prowadzenia franczyzy i dlaczego warto zdecydować się na otwarcie licencjonowanego punktu pod szyldem znanej marki.

Na czym polega franczyza?

Franczyza jest znanym sposobem prowadzenia własnego biznesu, jednak pod szyldem innej marki. Rozwiązanie to jest niezwykle korzystne dla tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność. Pomoc doświadczonego partnera biznesowego, zwłaszcza w początkowych etapach, jest bezcenna. Co ważne, obie strony układu, czyli zarówno franczyzodawca, jak i franczyzobiorca, chcą zarobić – jest to ich wspólny cel.

Franczyza usług kurierskich w firmie Pakersi polega na otwarciu własnego punktu i pełnieniu roli pośrednika, który przyjmuje zlecenia od klientów indywidualnych oraz biznesowych. Paczki dostarczane są do adresatów poprzez kurierów z firm, takich jak InPost, UPS, FedEx, DHL, Hellmann Worldwide Logistics i innych.

Korzyści prowadzenia franczyzy

Z wielu korzyści prowadzenia franczyzy największą dla franczyzobiorcy zaletą jest poczucie bezpieczeństwa, związane z możliwością skorzystania ze znanego potencjalnym klientom pomysłu, który odniósł już na rynku wymierny sukces. Popularność marki może więc w naturalny sposób pomóc w przyciągnięciu konsumentów. Ponieważ franczyzobiorca korzysta z gotowych kampanii reklamowych, nie ponosi dodatkowych kosztów w tymże zakresie.

Profesjonalny franczyzodawca dba zarówno o swój interes, jak i sukces franczyzobiorcy. Dołoży więc wszelkich starań, aby wraz z partnerem biznesowym znaleźć najlepszą lokalizację dla punktu. Co ważne, biznes można prowadzić z sukcesem nawet w miejscowościach mniejszych, zamieszkałych przez ok. 3000 osób.

Korzyścią franczyzy jest nie tylko popularności marki, ale także know-how, którą przekazuje mu franczyzodawca – uzyskuje niezbędną pomoc, cenne szkolenia i treningi sprzedażowe. Przyszły biznesmen dowie się, jak działa dana branża, jak obsługiwać niezbędne systemy oraz pozna sposoby na pozyskanie klientów.

Dołączając do Pakersów przedsiębiorca może liczyć na Otwarty Model Franczyzy, który umożliwi ustalenie własnych cen, co z kolei ułatwi zyskanie przewagi na rynku lokalnym, a tym samym – zmaksymalizuje zyski. Może również współpracować z dowolnymi firmami marketingowymi czy też księgowymi. Franczyzodawca traktuje licencjobiorcę po partnersku.

Franczyza – wykorzystaj moc współpracy i marketingu

Ponieważ jedną z korzyści franczyzy usług kurierskich Pakersi jest elastyczność, możliwe jest połączenie dwóch lub więcej konceptów franczyzowych w jednej placówce (np. w ramach programu Przy Okazji). Jeżeli więc franczyzobiorca prowadzi już własną działalność i dysponuje odpowiednią ilością miejsca w swoim lokalu, może otworzyć w nim Punkt Kurierski. Rozwiązanie to umożliwia szybki wzrost zysków z prowadzenia biznesu – klient, przy okazji np. zakupów w sklepie, może pozostawić lub odebrać paczkę – nie musi fatygować się aż do punktu kurierskiego.

Warto pamiętać, że początki mogą być trudne i wymagające – niewielki ruch w nowych lokalach jest bardzo prawdopodobny. Rozwiązaniem problemu jest odpowiedni marketing, o który pomaga zadbać franczyzodawca. Poza standardowymi rozwiązaniami, takimi jak ulotki czy wizytówki, udostępnia on licencjobiorcy bannery i plakaty reklamowe, projekt witryny, a także stronę www, oznaczenie lokalu na witrynie internetowej Pakersów, a także fanpage na Facebooku.

Wady prowadzenia franczyzy

Prowadzenie własnego biznesu wiąże się z mnóstwem pracy i wysiłku. Pomimo względnie łatwiejszego startu (pomoc i wsparcie od franczyzodawcy), początki prowadzenia działalności pod licencją również nie należą do najłatwiejszych. Czy istnieją jakiekolwiek wady prowadzenia franczyzy? Nieco bardziej trafnym jest stwierdzenie, iż może być związane jest z przejściowymi trudnościami.

Przyszły franczyzobiorca musi pamiętać o tym, że poniesie pewne koszty za udzielenie licencji. Powinien także dysponować odpowiednią ilością pieniędzy na zapłatę za wynajem lokalu czy zatrudnienie pracowników. To na nim spoczywa odpowiedzialność za podejmowane decyzje, ma jednak do dyspozycji Zespół Opiekunów, którzy pomagają wyjść obronną ręką z kryzysowych sytuacji.

Podsumowanie

Prowadzenie franczyzy wiąże się z wieloma korzyściami i pomocą od franczyzodawcy, zwłaszcza tego, któremu zależy na wspólnym sukcesie. Chcesz dowiedzieć się nieco więcej o prowadzeniu działalności tego typu? Sprawdź inne wpisy blogowe, które znajdziesz na naszej stronie. Zdecydowałeś się otworzyć własny punkt kurierski? Skontaktuj się z nami – wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie!