Paczkomat, wymiary paczek – porady dotyczące wysyłki i pakowania towarów

Pakersi

Opublikowane w dniu 16.11.2022r.

Automaty paczkowe, czy inaczej całodobowe skrytki pocztowe rozgościły się w polskich metropoliach, wsiach i miasteczkach na dobre. Szacuje się, że w kraju nad Wisłą stoi już nawet 40 tysięcy takich punktów. Warto zatem dobrze poznać działanie automatów paczkowych. Wymiary paczek, zasady pakowania czy odbioru to podstawowe informacje, które usprawnią przesyłanie towarów. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

Dlaczego warto korzystać z automatów paczkowych? Wymiary paczek i inne udogodnienia

Jakie zalety mają automaty paczkowe? Wymiary, które pomieszczą nawet przesyłki o różnych gabarytach, czy duża dostępność to tylko niektóre z zalet. Warto również wymienić takie udogodnienia jak:

 • możliwość odbioru i nadania pakunków przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu (automaty są czynne również w niedziele czy święta),
 • prosta obsługa – odbierając paczkę można skorzystać ze zdalnego otwierania skrytki, za pomocą jednego przycisku w aplikacji mobilnej. Inną możliwością jest wprowadzenie indywidualnego kodu i swojego numeru telefonu,
 • długi czas odbioru przesyłek – na odbiór zamówionych towarów klienci mają aż 48 godzin, istnieje również możliwość przedłużenia tego czasu o dodatkowe 24 godziny za drobną opłatą,
 • bliskie położenie – paczkomaty InPost to aż 14 tysięcy punktów zlokalizowanych w całej Polsce, skrytki znajdują się przy dużych marketach, na osiedlach, a nawet w centrach kilkutysięcznych miasteczek,
 • brak konieczności uzgadniania terminu odbioru z kurierem,
 • oszczędność pieniędzy – dostawa do automatu paczkowego często jest najtańszą opcją oferowaną przez sklepy internetowe, a niektóre z nich oferują darmową wysyłkę do skrytek pocztowych,
 • bezpieczeństwo – po wysłaniu pakunków przez nadawcę, odbiorca otrzymuje link do śledzenia paczki, od tej pory widzi każdy krok transportu przesyłki – od odebrania przez kuriera przez przyjęcie i wysłanie w oddziale po wydanie do doręczenia i umieszczenie paczki w skrytce.

Zdecydowałeś się wysłać przesyłkę automatem paczkowym? Wymiary paczki i zasady pakowania to kolejne informacje, jakie warto poznać.

Wymiary – paczkomaty InPost. Jakie możliwości oferuje najpopularniejsza spółka?

W skrytkach całodobowych klienci sami nadają przesyłki, dlatego to ważne, aby poznali zasady nadawania pakunków, zanim wybiorą się do danego paczkomatu. Wymiary paczek spółka InPost pogrupowała na 3 gabaryty. Warto podkreślić, że zależności od wybranej opcji – cena wysyłki może się zmieniać. Dostępne warianty to:

 1. Gabaryt A – maksymalne wymiary paczek wynoszą 8 X 38 X 64 cm, maksymalna waga: 25 kg,
 2. Gabaryt B – maksymalne wymiary paczek wynoszą 19 X 38 X 64 cm, maksymalna waga: 25 kg
 3. Gabaryt C – maksymalne wymiary paczek wynoszą 41 X 38 X 64 cm, maksymalna waga: 25 kg.

Twoje towary przekraczają powyższe wymiary lub są cięższe niż 25 kilogramów, czyli maksymalny udźwig paczkomatu? Wymiary paczek w innych firmach przewozowych nieco się różnią, w dalszej części artykułu piszemy o skrytkach innych popularnych spółek, takich jak: Orlen, AliExpress czy Allegro Box.

Automaty paczkowe – wymiary paczek w innych firmach

Możliwości wagowo-gabarytowe innych spółek kurierskich nieco się różnią od oferty InPost. Prześledziliśmy 3 najpopularniejsze.

Orlen – wymiary paczek:

 • przesyłka kopertową DOX
 • paczka gabaryt S - maksymalne wymiary: 60x38x8 cm, maksymalna waga: 25 kg,
 • gabaryt M – maksymalne wymiary: 60x38x19 cm, maksymalna waga: 25 kg,
 • gabaryt L do 25 kg – maksymalne wymiary: 60x38x41 cm, maksymalna waga: 25 kg.

Allegro Box – wymiary paczek:

 • gabaryt S – maksymalne wymiary: 8 cm x 38 cm x 64 cm, maksymalna waga: 20 kg,
 • gabaryt M – maksymalne wymiary: 19 cm x 38 cm x 64 cm, maksymalna waga: 20 kg,
 • gabaryt L – maksymalne wymiary: 41 cm x 38 cm x 64 cm, maksymalna waga: 20 kg.

AliExpress – wymiary paczek:

 • gabaryt S – maksymalne wymiary: 10x35 cm,
 • gabaryt M – maksymalne wymiary: 20x35,
 • gabaryt L – maksymalne wymiary: 35x35 cm.

Automaty paczkowe, wymiary paczek – jak zapakować niestandardową przesyłkę?

InPost oferuje również usługę wysyłki przedmiotów o niestandardowych wymiarach. Pakunek należy wówczas odpowiednio zabezpieczyć folią stretch i wypełnieniem (np. ze styropianu), a na opakowaniu umieścić odpowiednie oznaczenie.

Jakie towary są uznawane za niestandardowe? Paczki, których jeden z wymiarów przekracza 120 cm lub których suma wymiarów (długość + szerokość + wysokość) przekracza 220 cm. Pakunkami niestandardowymi są również: przesyłki o kształcie cylindrycznym, okrągłym lub owalnym, o nieregularnych kształtach lub z wystającymi elementami.

Automaty paczkowe – wymiary paczki są za duże? Zgłoś się do Pakersów

Chcesz wysłać paczkę, której wymiary przekraczają możliwości skrytek pocztowych? Automaty paczkowe to niejedyna opcja komfortowej wysyłki. Skorzystaj z usług Pakersów, wspólnie znajdziemy najbardziej komfortowe rozwiązanie. Współpracujemy z największymi firmami przewozowymi, takimi jak:

Dzięki tak bogatej ofercie przewoźników, oferujemy komfortowe i bezpieczne dostawy każdego artykułu – od porcelanowych elementów zastawy stołowej, przez wrażliwe na drgania sprzęty RTV i AGD, aż po ciężkie maszyny rolnicze. Skontaktuj się z naszymi doradcami już dziś i wysyłaj paczki w najniższej cenie na terenie całego kraju oraz za granicą.