Przesyłka za pobraniem – co to jest i czy opłaca się każdemu?

Pakersi

Opublikowane w dniu 14.10.2021r.

Podczas zakupów internetowych wielu klientów wciąż preferuje wysyłkę za pobraniem. Niekiedy kupujący dopytują o nią sprzedawców, którzy nie zamieszczają w ofercie aukcji lub swojego sklepu internetowego informacji o wysyłce pobraniowej. Dowiedz się, dlaczego wysyłka za pobraniem nie jest lubiana przez sprzedawców i firmy kurierskie, w jaki sposób wysłać kurierem paczkę za pobraniem, a także kiedy pobranie jest lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż płatność z góry.

Wysyłka za pobraniem – co to jest?

Przesyłka pobraniowa polega na tym, że jej odbiorca płaci za nią gotówką lub kartą kurierowi przy odbiorze. Dla kupujących jest to oczywiście bardzo wygodne rozwiązanie, głównie ze względu na bezpieczeństwo i komfort, który polega na tym, że wydają pieniądze dopiero w momencie kiedy zamówienie trafia do ich rąk. Przesyłka kurierska pobraniowa to opcja wybierana najczęściej przez osoby, które nie mają możliwości dokonywania płatności elektronicznej lub nie ufają tym rozwiązaniom i nie chcą podawać swoich wrażliwych danych. Najczęściej wybierają ją również osoby, które dopiero zaczynają robić zakupy przez Internet, ponieważ takie rozwiązanie, daje im większą pewność oraz poczucie bezpieczeństwa.

Wysyłka pobraniowa – jak zapatrują się na nią sprzedawcy i kurierzy?

Z drugiej strony sytuacja wygląda nieco inaczej, bowiem zarówno sprzedający, jak i firmy kurierskie nie preferują pobrania. Dla sprzedających wiąże się to z koniecznością oczekiwania na przekaz pieniędzy za wydany towar, który może trwać nawet dwa tygodnie. Ponadto zdarza się, że to właśnie w momencie doręczenia klienci rezygnują z zakupu.

Dla firm kurierskich przekaz pieniędzy również stanowi dodatkowy kłopot organizacyjny, stąd też przewoźnicy najchętniej zrezygnowaliby z tej opcji. Końcowym efektem złożoności procesu przekazu pieniędzy są wyższe koszty wysyłki za pobraniem, które sięgają kilku złotych w porównaniu do przesyłek opłacanych z góry.

Skuteczne rozwiązania dla sprzedawców i kurierów

Broker kurierski Pakersi.pl planuje wdrożenie rozwiązania, które pomoże usprawnić kwestie długiego oczekiwania sprzedawców na przekaz pieniędzy oraz samego procesu przekazywania ich przez firmy kurierskie. Ma ono polegać na tym, że po opłaceniu zamówienia kartą przy odbiorze system śledzenia statusów przesyłek poinformuje brokera o dokonanej płatności, po czym ten jeszcze tego samego dnia przekazuje pieniądze nadawcy przesyłki szybkim przelewem DotPay. Ma to sprawić, że przesyłka kurierska pobraniowa stanie się znacznie wygodniejsza już nie tylko dla zamawiających, ale także dla sprzedawców i firm przewoźników.

Kiedy rekomenduje się przesyłki za pobraniem?

W oficjalnych sklepach internetowych czy na platformach sprzedażowych, takich jak Allegro, eBay czy Amazon elektroniczna płatność z góry jest bezpieczna, a uczciwość sprzedających kontrolowana przez administratorów tych serwisów. Dlatego kupujący nie powinni mieć żadnych obaw i przekonać się do tej metody, ponieważ z pewnością okaże się ona wygodniejsza nie tylko dla sprzedających i firm kurierskich, ale również dla nich.

Jednakże w innych miejscach, takich jak portale ogłoszeniowe lub sprzedażowe grupy w mediach społecznościowych, administratorzy sugerują użytkownikom, że wysyłka kurierska za pobraniem jest rozwiązaniem bezpieczniejszym. Wynika to z faktu, że w takich miejscach znacznie trudniej jest kontrolować i weryfikować sprzedających, przez co nieuczciwi użytkownicy wykorzystują różne metody oszustw. W takiej sytuacji kurier za pobraniem daje faktycznie większa gwarancję bezpieczeństwa.

Jak wysłać paczkę kurierem za pobraniem?

Przygotowanie wysyłki kurierskiej za pobraniem w zasadzie nie różni wiele od przesyłki opłacanej z góry elektroniczną metodą płatności. Różnica polega jedynie na podaniu firmie kurierskiej informacji o numerze konta, na które powinny zostać przelane Twoje pieniądze.

Kurier – pobranie krok po kroku

  1. W pierwszej kolejności przygotuj wysyłkę, pakując dokładnie towar i zabezpieczając go przed uszkodzeniami w czasie transportu.
  2. Zaadresuj przesyłkę zgodnie z danymi, jakie podał kupujący.
  3. Wybierz firmę kurierską lub skorzystaj z usług brokerów kurierskich, np. Pakersi.pl, którzy nierzadko oferują ceny niższe niż te w ofertach na stronach przewoźników.
  4. Teraz przyszła kolej na kluczowy krok, czyli zaznaczenie w formularzu zamówienia kuriera opcji „pobranie” i określenie kwoty, jaką doręczyciel powinien pobrać od kupującego za przesyłkę.
  5. Podaj numer konta, na który mają zostać przelane pieniądze za przesyłkę. Jeżeli wysyłasz paczkę Pocztą Polską, możesz otrzymać przekaz gotówki na wskazany adres.

W dalszej kolejności przyjdzie już tylko czekać na przekazanie pieniędzy przez firmę kurierską, jednak – jak już wspominaliśmy – czas oczekiwania zależy od konkretnego przewoźnika i może wynosić nawet dwa tygodnie. Tylko niektóre firmy kurierskie, np. DPD mają w swojej ofercie dodatkową usługę szybkiego przekazu pieniędzy z przesyłki za pobraniem.