Przesyłki zagraniczne kurierem – jak je nadawać?

Pakersi

Opublikowane w dniu 20.10.2021r.

Chcesz wiedzieć, jak bezpiecznie nadawać przesyłki kurierskie zagraniczne? Zapraszamy do lektury kompleksowego poradnika na temat tego, jak nadawać paczki za granicę, jak wybrać firmę kurierską i co trzeba wiedzieć podczas całego procesu.

Przesyłki międzynarodowe – firmy kurierskie czy poczta?

Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy, jednak wziąwszy pod uwagę kwestię bezpieczeństwa i możliwości monitorowania drogi, jaką pokonuje paczkę za granicę, lepszym rozwiązaniem są jednak kurierskie przesyłki międzynarodowe. Dlaczego?

Pomimo niższej ceny paczek pocztowych, które są czynnikiem kuszącym przede wszystkim dla klientów indywidualnych, bezpieczniejszym i pewniejszym sposobem wysyłki paczki do innego kraju są jednak przesyłki kurierskie zagraniczne. Wpływają na to następujące fakty.

Monitorowanie przesyłek

Firmy kurierskie dają możliwość śledzenia przesyłek w swoich internetowych serwisach. Dzięki temu nawet przy opóźnieniu w dostawie Ty lub odbiorca Twojej wysyłki macie pewność, że paczka jest w drodze i nie musicie domniemywać, czy została zgubiona, czy dostarczona pod zły adres. Jest to ważne szczególnie w kontekście sprzedaży międzynarodowej – kiedy kupujący zgłasza, że jego przesyłka nie dotarła, możesz skierować go na stronę śledzenia przesyłki. W przypadku nierejestrowanych przesyłek pocztowych, zwykle sytuacja kończy się sporem o zwrot kosztów.

Dodatkowe usługi

Poczta daje możliwość wyboru przesyłki ekspresowej lub dodatkowego ubezpieczenia przesyłki, jednak należy wziąć pod uwagę, że usługi te nie muszą być honorowane w innych krajach. Większość znanych nam firm kurierskich to przewoźnicy o zasięgu międzynarodowym, działający w wielu państwach. Z tego powodu wysyłka za granicę firmą kurierską to gwarancja szerokiej oferty dodatkowych usług, które będą respektowane przez przewoźnika we wszystkich krajach, w których świadczy on swoje usługi.

Kurier międzynarodowy – rozważ skorzystanie z brokera

Wybierając usługę danej firmy kurierskiej możesz się natknąć na informację, że kurierskie przesyłki zagraniczne realizowane są wyłącznie na zlecenie podmiotów gospodarczych i nie dotyczą osób fizycznych. Jeżeli zatem chcesz wysłać paczkę za granicę za pośrednictwem kuriera nie jako firma, musisz liczyć się z faktem, że trudno będzie znaleźć Ci odpowiednio tanią ofertę. Co zrobić w takiej sytuacji?

Rozwiązaniem okaże się skorzystanie z usług brokera kurierskiego, np. firmy Pakersi. Jako stały partner logistyczny wielu przewoźników broker pozwoli Ci nadawać paczki zagraniczne dowolną firmą kurierską, z którą współpracuje. Dzięki temu nie stajesz w obliczu ograniczeń możliwości nadawania przesyłek międzynarodowych przez osoby fizyczne.

Profesjonalne doradztwo

W Punktach Kurierskich możesz skorzystać z profesjonalnego doradztwa oraz pomocy w takich kwestiach jak:

  • •odpowiednie zapakowanie oraz zabezpieczenie przesyłki,
  • •dopełnienie wszelkich formalności i przygotowanie potrzebnych dokumentów
  • •znajomość towarów wyłączonych z transportu.

Cenniki podane na stronie brokera pozwolą Ci wybrać najbardziej atrakcyjną dla Ciebie ofertę oraz dokupić dodatkowe usługi, takie jak m.in. wysyłka ekspresowa czy ubezpieczenie przesyłki.

Kurier zagraniczny – nadaj przesyłkę krok po kroku

Przesyłka międzynarodowa nie jest dzisiaj – w każdym razie na terenie Unii Europejskiej – niczym skomplikowanym ani szczególnie drogim. Oczywiście wysyłki realizowane poza Wspólnotę będą wymagały przede wszystkim opłacenia cła, a także kilku innych formalności. Nadanie paczki zagranicznej mimo wszystko jest proste i intuicyjne głównie dzięki uproszczonym formularzom zamówienia na stronach firm kurierskich oraz brokerów.

  1. Sprawdź, co możesz nadać – pod uwagę musisz wziąć nie tylko cenę, ale też to, czy przedmioty, które chcesz wysłać, nie są objęte ograniczeniami w transporcie międzynarodowym. Mowa jest tu m.in. o alkoholach, lekach czy biżuterii. Na stronie każdej firmy kurierskiej znajdziesz listę przedmiotów wyłączonych z międzynarodowego transportu.
  2. Prawidłowo spakuj przesyłkę – paczki zagraniczne muszą mieć regularne kształty, tj. być zapakowane w kartony w kształcie prostopadłościanów. W przeciwnym razie zostaną zakwalifikowane jako przesyłki o nieregularnych wymiarach, co podniesie ich cenę. Paczka musi być solidnie zabezpieczona przed otwarciem, a wolne przestrzenie wewnątrz kartonu wypełnione papierem, folią bąbelkową, styropianem itp.
  3. Złóż zamówienie – na tym etapie wskazujesz adres odbioru paczki przez kuriera oraz jej dostarczenia, określasz gabaryty i zawartość oraz opłacasz usługę po wygenerowaniu ceny przez system lub konsultanta.

Twojej przesyłce zostanie nadany numer przewozowy, który pozwoli Tobie oraz odbiorcy paczki śledzić każdy krok na jej drodze. Dzięki tej możliwości oczekiwanie na przesyłkę wiąże się ze spokojem i poczuciem kontroli, a w razie problemów firmie transportowej łatwiej będzie zlokalizować paczkę i wykryć, na którym etapie pojawiły się problemy.