Finansowanie rozwoju franczyzy: jak zdobyć potrzebne środki?

Pakersi

Opublikowane w dniu 14.04.2023r.

Efektywny rozwój franczyzy nie musi wcale stanowić wyzwania. Planując rozpoczęcie działalności gospodarczej, warto już na starcie zdecydować się na sprawdzone źródło finansowania, które zapewni Ci potrzebne środki na rozwój potencjału biznesowego marki. Jakie formy finansowania zewnętrznego wybierają nasi partnerzy? Podpowiadamy.

Planujesz otwarcie punktu kurierskiego? Wybierz jedno spośród 220 źródeł finansowania franczyzy

Osoby, które marzą o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, bardzo często obawiają się kosztów związanych ze startem nowego biznesu. Nic bardziej mylnego – obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać z różnorodnych źródeł finansowania franczyzy, które nierzadko pozwalają pokryć nawet 100% kosztów planowanej inwestycji.

Dotacje z urzędów pracy

Najpopularniejszą formę finansowania franczyzy stanowią specjalne dotacje z urzędu pracy. O środki te mogą starać się: osoby bezrobotne, opiekunowie osób niepełnosprawnych (niepracujący i poszukujący pracy), absolwenci centrum integracji społecznej oraz absolwenci klubu integracji społecznej.

Składając wniosek z prośbą o środki na finansowanie franczyzy, osoba ubiegająca się o wsparcie musi dostarczyć dokument, który będzie zawierał takie informacje, jak:

  • • oczekiwana kwota dofinansowania,
  • • rodzaj planowanej działalności gospodarczej,
  • • kalkulacja kosztów związanych z podjęciem działalności oraz źródła ich finansowania,
  • • specyfikację planowanych wydatków,
  • • proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu środków.

Zastanawiasz się, jaką kwotę możesz otrzymać w ramach dotacji z urzędu pracy? Wysokość przyznawanych środków na finansowanie rozwoju franczyzy zależy najczęściej od bieżących zasobów danej placówki administracyjnej. Jak zawarto jednak w zasadach dotyczących udzielania dotacji z urzędu pracy, wysokość finansowania działalności gospodarczej nie może być wyższa niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.

Dotacje z Lokalnej Grupy Działania

Franczyzobiorca może zdecydować się także na pozyskanie potrzebnych funduszy z Lokalnej Grupy Działania. Instytucja ta funkcjonuje głównie na obszarach mniejszych miejscowości, umożliwiając lokalnym przedsiębiorcom pobranie środków europejskich na start działalności. LGD zrzesza przedstawicieli organizacji oraz mieszkańców z danego rejonu, którzy chcą działać na rzecz lokalnej społeczności.

Lokalne Grupy Działania skupiają się na wsparciu problematyki gospodarczej, społecznej oraz kulturalnej regionu, m.in. poprzez wybieranie inwestycji, które mają zostać finansowane w ramach lokalnej strategii działania.

Aby ubiegać się o środki unijne na finansowanie rozwoju franczyzy z Lokalnej Grupy Działania, wnioskodawca powinien być mieszkańcem gminy, która podlega pod organizację. O dotacje te starać mogą się zarówno osoby pracujące, jak i bezrobotne. Należy jednak pamiętać, że finansowanie te dedykowane jest wyłącznie tym osobom, które nie prowadziły działalności gospodarczej co najmniej 3 miesiące przed złożeniem formularza konkursowego.

Niskooprocentowana pożyczka dla studentów i absolwentów

Osoby zainteresowane rozpoczęciem działalności na rynku kurierskim mogą zdecydować się także na pożyczkę z Banku Gospodarstwa Krajowego. Środki z „Rządowego Programu Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie” dedykowane są głównie absolwentom szkół i uczelni wyższych, studentom ostatniego roku studiów, osobom bezrobotnym, a także opiekunom osób niepełnosprawnych.

Czym wyróżnia się ten rodzaj źródła finansowania franczyzy? W ramach programu BGK pożyczkobiorca otrzymuje środki, których oprocentowanie może zostać obniżone do 0 procent w skali roku. Co równie ważne, klient może ubiegać się o wydłużenie terminu rozliczenia pożyczki oraz jego zawieszenie na korzystanie z bezpłatnych usług szkoleń oraz doradztwa.

W jaki sposób wyliczane jest finalne oprocentowanie pożyczki na rozwój franczyzy? Jak czytamy na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego, oprocentowanie pobieranych środków ustalane jest w dniu podpisywania umowy kredytowej – dobierane jest one po wcześniejszym przeanalizowaniu aktualnego poziomu stopy redyskontowej weksli NBP.

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem współpracy z firmą Pakersi? Skontaktuj się z nami, aby otrzymać niezbędną pomoc

Bazując na wieloletnim doświadczeniu specjalistów z firmy Pakersi, oferujemy naszym partnerom kompleksowe wsparcie na każdym etapie ubiegania się o finansowanie franczyzy. Dokładnie analizujemy potrzeby i możliwości franczyzobiorców, pomagając im w wyborze takiej formy finansowania, która jak najlepiej sprosta ich potrzebom zawodowym. Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie, aby poznać więcej szczegółów.