Ostrzeżenie przed podejrzanymi przesyłkami z Chin

Opublikowane w dniu 09.06.2021r.

Przesyłki z Chin budzą w Polsce raczej pozytywne skojarzenia, w końcu wielu internautów korzysta z usług chińskich platform e-commerce takich jak Alibaba i Aliexpress. Jednak niedawno do Polaków zaczęły trafiać tajemnicze paczki nadawane z Chin, zawierające nasiona roślin nieznanego gatunku. Wcześniej podobne paczki pojawiły się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Fot. https://twitter.com/USDA_APHIS

Zarówno polskie jak i amerykańskie służby apelują, by pod żadnym pozorem nie siać nasion niewiadomego pochodzenia. Do oficjalnego stanowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa dotarła Gazeta Wyborcza: "Takie organizmy stanowią potencjalne zagrożenie dla roślin uprawianych i rosnących w naturze na danym obszarze, i przy korzystnych warunkach do rozwoju oraz braku naturalnych wrogów/czynników ograniczających, mogą zadomowić się, powodując straty gospodarcze i środowiskowe."

Co zrobić w przypadku otrzymania takiej niespodziewanej, niechcianej przesyłki z Chin? Najlepiej od razu zwrócić ją przewoźnikowi - kurierowi lub listonoszowi.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Polsat News

Zobacz też: