FedEx - jak przygotować firmę do zmian w sposobie wysyłki po Brexicie

Pakersi

Opublikowane w dniu 15.10.2020r.

Do zakończenia okresu przejściowego w ramach brexitu pozostały już tylko trzy miesiące. Nasz Partner Strategiczny - firma FedEx - przygotowała więc poradnik dla Klientów Biznesowych, dzięki któremu każda firma będzie mogła przygotować się na ewentuane zmiany w sposobie wysyłki paczek z UE do Wielkiej Brytanii. Negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu (FTA) są nadal w toku, ale niezależnie od ich wyniku prawdopodobnie i tak nastąpią zmiany w sposobie wysyłki. Ważne jest, aby podjąć działania już teraz, aby upewnić się, że Twoja firma jest gotowa na 2021 rok.

Co należy zrobić, aby przygotować się na nadchodzące zmiany?

Jeżeli Wielka Brytania i UE nie dojdą do porozumienia w sprawie umowy o wolnym handlu, wówczas będą prowadzić wymianę handlową na warunkach Światowej Organizacji Handlu (WTO). Dlatego ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki w celu zapewnienia swojej firmie skutecznej kontynuacji wysyłek w 2021 roku. Zarówno w przypadku umowy o wolnym handlu, jak i WTO, Wielka Brytania opuści unię celną UE, co oznacza, że przesyłki będą wymagały odprawy celnej.

Wskazówki firmy FedEx:

  • • Prosimy o tworzenie i przekazywanie nam drogą elektroniczną lotniczych listów przewozowych i dokumentów celnych. Aplikacja wysyłkowa FedEx zostanie zaktualizowana w celu uwzględnienia zmian w zakresie wysyłki do i z Wielkiej Brytanii od 4 stycznia 2021 roku. Jeśli jeszcze z niej nie korzystasz, przypominamy, że FedEx oferuje rozwiązanie cyfrowe o nazwie FedEx® ETD (FedEx® Electronic Trade Documents), które pozwala na przesłanie dokumentów celnych przed odbiorem przesyłki przez kuriera. Gwarantuje to, że przesyłka jest prawidłowo przygotowana do transportu i zmniejsza ryzyko opóźnienia.

  • • Jeśli ustalimy, że możesz potrzebować wsparcia przy konfiguracji platformy wysyłkowej FedEx lub TNT, członek naszego zespołu skontaktuje się z Tobą w najbliższych tygodniach, aby omówić, jak możemy najlepiej wesprzeć Twoją firmę.

  • • Upewnij się, że posiadasz numer EORI, potrafisz dokładnie opisać swoje towary i znasz właściwe kody HS dla swoich towarów.

  • • Musisz wiedzieć, jak prawidłowo wycenić każdą pozycję w swojej przesyłce i podać dane kraju pochodzenia.

  • • Stosuj odpowiednie warunki Incoterms uzgodnione z Twoim klientem.

  • • Musisz wiedzieć, jak podać powód eksportu i zidentyfikować wszelkie licencje eksportowe lub dokumentację uzupełniającą, które mogą być wymagane.

  • • Przygotuj się do podania adresu i danych kontaktowych zarówno Twoich, jak i Twojego odbiorcy oraz poinformuj klientów o wszelkich podatkach i cłach importowych, które mogą być wymagane do zapłaty.

W chwili obecnej nie wiemy, jakie zmiany może przynieść umowa o wolnym handlu.Prawdopodobne jest jednak, że niektóre z powyższych informacji, jeśli nie wszystkie, będą konieczne w przypadku wysyłki między Wielką Brytanią a UE.

Zobacz też:

Przydatne narzędzia

FedEx stworzył zestaw przydatnych narzędzi, aby pomóc Twojej firmie w przygotowaniach. Zawiera on szereg materiałów, w tym film wideo przypominający informacje na temat brexitu oraz animowany instruktaż, jak wysyłać towary bez umowy handlowej, listę kontrolną na rok 2021, przewodnik wyjaśniający WTO oraz wskazówki dotyczące zabezpieczenia Twojego łańcucha dostaw. Dostępna jest również przydatna strona zawierająca najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi oraz dalsze informacje na temat negocjacji handlowych Wielkiej Brytanii z innymi krajami na całym świecie.