Punkt kurierski - czy się opłaca?

Pakersi

Opublikowane w dniu 02.07.2021r.

Jeśli zastanawiasz się nad otworzeniem samodzielnej placówki nadającej przesyłki kurierskie, to oczywiście jest to możliwe, jednak bardzo trudne. Punkty kurierskie zarabiają bowiem na różnicach pomiędzy cenami przewozu, jakie uzyskują od partnerów (np. DHL, FedEx, InPost, TNT i inni), a cenie, jaką Klient płaci za wysłanie paczki.

Pozyskanie dobrych ofert handlowych od przewoźników w pojedynkę jest jednak prawie niewykonalne - musiałbyś na samym początku prowadzenia działalności pozyskać naprawdę bardzo dużą ilość zleceń (kilka tysięcy). Alternatywą jest franczyza punktu kurierskiego działającego w dużej i rozpoznawalnej sieci, jaką są na przykład Pakersi. Czy jednak taki biznes się opłaca? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, ile wynoszą przykładowe zarobki dobrze prowadzonych punktów nadawania przesyłek.

Punkt kurierski - od czego zależą jego dochody?

Dobrze prowadzony punkt kurierski powinien przynosić zysk wynoszący od 5.000 zł do 20.000 zł miesięcznie. W niektórych przypadkach może być on jednak dużo mniejszy i wynosić kilkaset złotych lub być sporo większy i sięgać nawet 100.000 zł (punkty generujące taki obrót są wyjątkami). Obie kwoty są oczywiście skrajnymi wartościami i mają jedynie na celu zobrazowanie, jak bardzo mogą różnić się zarobki poszczególnych punktów. Jednak od czego one zależą?

Lokalna konkurencja

Franczyza punktu kurierskiego Pakersi to możliwość indywidualnego ustalania swojego cennika. Dlaczego to takie ważne? Dzięki temu możesz bowiem dopasować swoje ceny nie tylko do Klientów, lecz również do lokalnej konkurencji. A im jest ona mniejsza, tym Twoje ceny mogą być wyższe. Jest to szczególnie zauważalne w mniejszych miastach - Twój lokal może okazać się jedyną placówką świadczącą usługi kurierskie, a nawet ściągnąć Klientów z okolicznych miejscowości.

Z kolei, jeśli konkurencyjne firmy mają wysokie ceny, to możesz "podkupić" ich Klientów, oferując niższe stawki. Jeśli firma X wysyła paczkę do 5 kg za 24 zł, to Twoja cena może wynosić 22 zł (u przewoźnika płacisz tylko 7,93 zł, dzięki czemu Twój zysk to 14,07 zł). Konkurencja widząc to może zacząć obniżać swoje ceny do 21 zł, 19 zł czy 17 zł. Jednak w pewnym momencie dojdzie do sytuacji, kiedy przestanie być to dla niej opłacalne. Jeśli dopisze Ci szczęście, to może okazać się nawet, że firma X zamknie swoją działalność, a Ty przejmiesz jej wszystkich Klientów.

Zatrudnienie pracownika

Wiele osób rozpoczynających własny biznes kurierski myśli, że zatrudnienie pracownika już na samym starcie jest błędną decyzją. Owszem wiąże się to z dodatkowymi kosztami w postaci wynagrodzenia, jednak z drugiej strony działanie w pojedynkę nie pozwala nam osiągać zysków z Klientów biznesowych.

Jako jedyna osoba obsługująca punkt kurierski nie możesz jednocześnie prowadzić długich rozmów sprzedażowych z przedsiębiorcami i jeździć na spotkania biznesowe, a także zajmować się Klientami indywidualnymi i pakowaniem paczek. Właśnie dlatego pomoc pracownika jest tu nieoceniona. On może zająć się pracą stacjonarną, a Ty pozyskiwaniem Klientów biznesowych. Zarobione na nich pieniądze mogą zwrócić koszty zatrudnienia pracownika nawet po 2-3 miesiącach.

Na czym zarabia punkt kurierski?

Usługi kurierskie to głównie nadawanie paczek, jednak zarobek z jednej przesyłki może być różny i wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Koszt wysłania standardowej paczki (na przykład koszulki czy czapki zapakowanej w foliopak) może wynieść ok. 20 zł. Jednak Twoja cena u przewoźnika to 10,53 – zarabiasz 9,47 zł za kilka minut pracy.

Cena takiej paczki może się znacząco zwiększyć, jeśli będzie ona wysłana na przykład do Niemiec czy Włoch. Koszt dla Klienta w takiej sytuacji to ok. 80 zł, natomiast dla Ciebie ok. 60 zł i zarobek w wysokości 20 . Zyski te będą również większe, jeśli ktoś zdecyduje się wysłać na przykład krasnala ogrodowego albo drabinę. W takiej sytuacji paczka liczona jest jako przesyłka do 30 kg, na której możesz zarobić nawet 34 zł (cena dla Ciebie to ok. 26 zł, natomiast dla Klienta ok. 60 zł).
 

Punkty kurierskie zarabiają również na takich usługach jak możliwość zamówienia kuriera pod wskazany adres (do domu lub firmy) czy wydawaniu paczek.

Pierwsza opcja to wygoda dla Klienta, a dla Ciebie czysty zysk bez dodatkowej pracy. Twoim zadaniem jest jedynie zebranie zamówienia i podesłanie kuriera, który odbierze przesyłkę od Klienta. Koszt takiej usługi przy małej paczce może wynosić od 25 zł do 40 zł – Ty zarabiasz na tym kilkanaście złotych bez ruszania się z miejsca.

Wydawanie paczek zostawionych w Twoim punkcie przez kurierów to usługa, na której możesz zarobić najwięcej w szczycie paczkowym. Jest to okres od listopada do grudnia, kiedy ludzie wysyłają i zamawiają prezenty świąteczne, a także kupują towary na wyprzedażach noworocznych czy związanych z takimi wydarzeniami jak Black Friday czy Cyber Monday.

W pozostałej części roku dochody z awizacji przesyłek mogą być niewielkie. Dodatkowo warunkiem uzyskania możliwości oferowania takiej usługi jest zaakceptowanie Twojej lokalizacji przez kuriera.

Na jakich dodatkowych usługach kurierskich można zarobić?

Do nadania paczki możesz doliczyć również ceny usług dodatkowych, z których zysk nierzadko jest większy niż z samej przesyłki.

Przykład? Klient chce wysłać żyrandol do wujka w Gdańsku. Zapakował go w folię stretch, przez co koszt wysyłki wynosi ok. 50 zł(cena z Twoją marżą). Proponując mu karton (w punktach kurierskich najczęściej jest ich za dużo więc dla Ciebie to żaden koszt) za 5 zł oraz usługę pakowania za 20-30 zł możesz nie tylko zarobić, lecz również zyskać zadowolonego Klienta. Dlaczego? Ponieważ teraz koszt wysyłki tego żyrandola spadł do ok. 17 zł.

A zadowolony Klient to szansa na pozyskanie pozytywnej oceny w Internecie. Takie opinie są bardzo cenne, ponieważ budują relację z Klientami i zaufanie do marki. Ponad 70% Klientów decyduje się na skorzystanie z usługi pod wpływem pozytywnych opinii pozostawionych przez innych użytkowników. Opinie Klientów Punktów Kurierskich Pakersi można znaleźć na takich portalach jak Gowork, Facebook, Google Maps czy Opineo (wiarygodnośc ocen potwierdzona odznakami takimi jak System Wiarygodnych Opinii czy Słucham swoich Klientów).

Pozytywne opinie wystawione przez Klientów Punktów Kurierskich Pakersi

Wysłałem już sporo paczek [...] Pan prowadzący ten punkt zasługuje na Najwyższą ocenę. Dziękuję Panu bardzo, chętnie skorzystam z Pańskiej wykraczającej ponad standardy, pomocy. Wspaniale byłoby gdyby podobnie działały inne punkty i inne firmy.
Ryszard (Opineo)

Polecam firmę Pakersi! Solidni o godni zaufania.
Marta (Facebook)

Jestem bardzo zadowolona z usług Pakersów! Paczka dotarła szybko i bezpiecznie. Będę korzystać w przyszłości.
Doma

Witam, korzystamy z usług Pakersów przy przewozie palet z naszymi nogami do stołów, jesteśmy bardzo zadowoleni z szybkiej obsługi.
Meble Na Metry (Google Maps)

Przesyłki w dobrych cenach, dostarczane za każdym razem na czas. Miła obsługa w punkcie nadania. Polecam
Aleksandra (Opineo)

Klientowi możesz również zaoferować również dodatkowe ubezpieczenie za 3-4 zł, które często jest już wliczone w koszty przesyłki.

Do usług dodatkowych zalicza się również powiadomienie SMS, pobranie czy sprzedaż materiałów pakowniczych. Wszystkie one są dla Klienta wygodnymi ofertami, które może mieć za niewielką dopłatą, stanowiącą dla Ciebie czysty zysk.

Powiadomienie SMS jest dla Ciebie darmowe, jednak możesz sprzedać je za 0,50 gr lub więcej. Z kolei wartość usługi pobrania to u większości przewoźników 2,5 – Ty możesz zaproponować Klientowi nawet dwa razy więcej, czyli 5 zł. Możesz również zarabiać na sprzedawaniu materiałów pakowniczych. Ktoś chce wysłać zestaw misek dla psa lub kota? A może kask motocyklowy? Zaproponuj mu karton za 5 zł (prawdziwa wartość to 2 zł), taśmę za 4 zł (koszt to 1,2 zł za rolkę) i folię bąbelkową za 2 zł (jej cena to ok. 40 groszy). Ty zarobisz, a Klient będzie zadowolony, że jego przesyłka jest dobrze zabezpieczona.

Klienci biznesowi w punkcie kurierskim

Biznes kurierski to również Klienci biznesowi, którzy w dobrze prowadzonych punktach stanowią nawet 60-70% zysku. Są oni ważnym ogniwem, ponieważ wysyłają regularnie duże ilości paczek. W zależności od tego czy jest to mały sklep internetowy czy też duża hurtownia mogą to być ilości wahające się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset paczek w miesiącu.

Co więcej, przedsiębiorcy handlujący towarami o niestandardowych wymiarach (na przykład handlarze częściami samochodowymi, firmy budowlane czy sklepy meblowe) mogą przynieść większe zyski. Dlaczego? Ponieważ przedmioty te zazwyczaj wysyła się na paletach, a cena takiej usługi może wynosić nawet 200 zł. A jeśli uda Ci się pozyskać Klienta, który wysyła towary na paletach za granicę, to koszt takiej wysyłki może sięgnąć nawet ponad 3000 zł (poza Europą).

Zobacz też:

Ile zarabia punkt kurierski?

Zarobki punktu kurierskiego zależą w dużej mierze od Twojego zaangażowania w zdobywaniu Klientów biznesowych, a także wielkości miejscowości, w której działasz, ilości zatrudnionych pracowników, sezonu (w okresie świąt Bożego Narodzenia ilość wysyłanych paczek się zwiększa) czy proponowanych usług dodatkowych.

Właściciele punktów kurierskich Pakersi, którzy prowadzą swoje placówki zgodnie z naszymi zaleceniami zarabiają miesięcznie od 5.000 do 20.000 złotych na samych Klientach indywidualnych. Wysoką marże uzyskują szczególnie na usługach dodatkowych takich jak ubezpieczenie, wysyłka za pobraniem, powiadomienie SMS, pakowanie czy sprzedaż materiałów pakowniczych. Zysk na tych usługach może być większy niż zysk z samego tylko nadania paczki i wynosić nawet ponad 5000 zł miesięcznie.

Więcej informacji dotyczących zarobków punktu kurierskiego znajdziesz w artykule Ile zarabia punkt kurierski

Punkt kurierski – czy się opłaca?

Branża kurierska w Polsce rozwija się w zawrotnym tempie (według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej najszybciej w całej Europie). Szacuje się również, że do 2021 roku ilość przesyłek kurierskich wzrośnie do 500 mln.

Przewoźnicy wprowadzają do swoich firm coraz nowsze technologie, pozwalające na jeszcze szybsze sortowanie, a co za tym idzie, również dostarczanie przesyłek do odbiorców. Przykładem takiego działania jest przedsiębiorstwo DHL Parcel – w 2019 roku pod Warszawą uruchomiło ono terminal z urządzenie sortującym, dzięki któremu rozdzielenie 7,5 tysiąca paczek trwa zaledwie godzinę.

Rynek kurierski napędzany jest również przez branżę e-commerce, czyli sklepy internetowe. W tamtym roku liczba osób robiących zakupy przez Internet wyniosła aż 62%. Wszystkie te dane, a także wymienione wyżej przykładowe kwoty dotyczące zarobków w branży kurierskiej świadczą o tym, że jest to dochodowy i opłacalny biznes.

Otwarcie punktu kurierskiego jest opłacalne również dla tego, że koszty inwestycji mogą zamknąć się w 16.000 zł (w przypadku franczyzy punktu w sieci Pakersi) – w tej cenie otrzymujesz jedne z najlepszych cen u przewoźników, pełne wsparcie opiekunów na każdym etapie współpracy, szkolenia sprzedażowe przygotowujące Cię do pozyskiwania Klientów biznesowych, system nadawczy, pakiet materiałów marketingowych na start (ulotki, tablice reklamowe, wizytówki, stronę internetową itp.) czy wyposażenie punktu (meble, wagę, materiały pakownicze).

Co więcej, punkt kurierski ma jeszcze jedną zaletę – w przeciwieństwie na przykład do sklepu nie musisz martwić się jego zatowaroweniem. Dodatkowo jego uruchomienie przy sprawnej komunikacji trwa zaledwie od 10 do 14 dni roboczych. Dla porównania uruchomienie sklepu spożywczego trwa ok. 3 miesiące, a restauracji nawet pół roku.

Jeśli chcesz dołączyć do grona zadowolonych franczyzobiorców punktów kurierskich Pakersi, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz kontaktu przez formularz.

Skorzystaj z oferty franczyzy punktu kurierskiego Pakersi »