Franczyza z wkładem do 10, 20, 30 i 50 tysięcy – wybierz możliwość dopasowaną do swoich potrzeb

Opublikowane w dniu 19.04.2021r.

Czy franczyza to dobry pomysł na biznes?

Własny biznes to marzenie wielu osób, choć realizują je nieliczni. Zawsze kojarzy nam się z pewnego rodzaju wolnością, ponieważ sami sobie jesteśmy szefem. Jednak może wiązać się również z brakiem sufitu finansowego w kwestii zarobków.

Na rynku istnieje wielu mniejszych przedsiębiorców, żyjących życiem swoich marzeń i udowadniających, że założenie własnej firmy to słuszny wybór. Tego rodzaju krok doradzają również specjaliści, odpowiedzialni właśnie za nasze przekonanie co do zalet prowadzenia własnej firmy. Kiedy więc wszystko do Ciebie krzyczy: „Przejdź na swoje!”, możesz natknąć się na pytanie, które zadaje sobie wielu początkujących – „Co w zasadzie miałbym robić?”.

Załóż własny punkt kurierski - już od 16000 zł »

Pierwsza odpowiedź na to pytanie pojawiła się w dziś już nieco nieaktualnej (ale wciąż mającej sporo wartości) książce Roberta Kiyosakiego „Kwadrant przepływu pieniędzy”. Różnie można interpretować zawarte w niej informacje i jest to raczej jedna z wielu pozycji, które początkujący biznesmen powinien przeczytać.

Ważne jest natomiast to, że już kilkanaście lat temu mówiono „Innym sposobem poznania systemu (prowadzenia biznesu, przyp.red.) jest zakup biznesu zwanego franchising. Gdy kupujesz franchising, kupujesz „wypróbowany i sprawdzony” system operacyjny. Istnieje wiele świetnych biznesów tego typu. Kupując system franchising, zamiast prób tworzenia własnego systemu, możesz skupić się na rozwijaniu umiejętności ludzi.”1

Pomysł na firmę a franczyza do 50 tys. – sprawdźmy, co ma dla nas rynek

Doświadczenie Pakersów opiera się na otwarciu już ponad 100 punktów franczyzowych. Wiemy, że najwięcej osób myśli o własnym biznesie, dysponując właśnie kapitałem 50 tys. złotych. Jest to kwota, która wystarczy Ci na otwarcie niewielkiego biznesu (o ile biznes nie wymaga zatowarowania). W kwocie 50 tys. złotych zapewnisz sobie możliwość zatrudnienia 1-2 pracowników już na starcie.

Dysponując kwotą do 50 tys. złotych, wybierz franczyzę. Dzięki sprawdzonemu modelowi biznesowemu franczyza pozwoli Ci ograniczyć ryzyko. Będziesz także wiedział jakich przychodów się spodziewać. W przypadku samodzielnego biznesu nigdy nie przewidzisz zarobków. Koszty – jasne, jednak przychody prawie zawsze przeszacujesz.

Co ważne, pamiętaj, że mając 50 tys. lub mniej, nie warto myśleć o prowadzeniu sklepu. Taka kwota nie wystarczy Ci na zatowarowanie. Lepiej wybierz biznes usługowy, w którym koszty początkowe są znacznie mniejsze. Nie musisz mrozić pieniędzy w towarze, wykorzystaj go na promocję firmy i dotarcie do pierwszych Klientów.

Jaki biznes otworzyć za 50 tys.?

Rozpoczynając biznes, warto planować pewne rzeczy z wyprzedzeniem. Jakby to powiedział specjalista od bezpiecznego inwestowania, Michał Szafrański w książce „Finansowy Ninja” – dobrze mieć poduszkę bezpieczeństwa.2

Dlaczego o tym się wspomina? Ponieważ początki to etap, w którym liczy się każdy grosz. Musisz pamiętać o kosztach wynajmu lokalu, ZUS-ie i opłatach za media – wszystko to, zanim zarobisz swoje pierwsze pieniądze.

Z drugiej strony możesz mieć głowę do biznesu, ale gorzej czuć się w sprzedaży własnych usług. Wtedy warto mieć również środki na wynagrodzenie dla specjalisty, który wyniesie naszą firmę na wyższy poziom. Kupując czas innej osoby, skalujesz swój biznes – nagle masz dwie doby do dyspozycji, zatrudniając jednego pracownika. Może się to okazać kluczowe dla doboru właściwego rozwoju firmy.

Sprawdzony biznes za 50 tys. z uwzględnieniem zabezpieczenia to odpowiednia franczyza. Tylko która da szansę na sukces, a przy okazji pozwoli na zbudowanie zaplecza bezpieczeństwa? Możliwości jest wiele – można prowadzić gastronomię, biuro pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz wiele innych biznesów. Jednak trzeba mieć na względzie te, że wydana kwota musi być adekwatna do osiąganych korzyści.

Franczyza do 50 tysięcy uwzględniając poduszkę bezpieczeństwa

Zakup franczyzy marki Pakersi spełnia takie warunki. Dysponując kwotą 50 tysięcy, możesz swobodnie nie tylko skorzystać z oferty franczyzy. Będzie Cię stać również na zatrudnienie pracownika i zapewnienie mu wynagrodzenie na kilka miesięcy. Może się okazać, że nigdy nie skorzystasz ze swoich rezerw finansowych. Natomiast komfort psychiczny, jaki gwarantują oszczędności, jest czymś znacznie cenniejszym niż pieniądze.

Co jednak otrzymasz w ramach tej franczyzy? Oprócz wiedzy i wsparcia w prowadzeniu biznesu, gotowych rozwiązań i marki – przede wszystkim pozycję na rynku. Zaczynasz z wynegocjowanymi stawkami i od razu możesz pozyskiwać Klientów. Będzie to prostsze z konkurencyjnymi cenami. Zaoszczędzisz też czas, który poświęciłbyś na testowanie, jakie metody działają, a co niekoniecznie się sprawdza. Zatrudniając odpowiedniego pracownika, inwestycja może Ci się zwrócić w kilka miesięcy.

Takiego pakietu możesz nie znaleźć w innych branżach, np. ze względu na konieczność organizacji dostaw (dlatego sklepu nie otworzysz pod franczyzą w każdej lokalizacji). Ponadto, w innych usługach bardziej będzie się liczyć to, co Ty wniesiesz, a nie to, co da Ci franczyzodawca. Czy opłaca się w to inwestować? Dobrze to przekalkuluj.

Jakie możliwości daje Ci franczyza do 30 tys.?

Wspominałem o możliwościach, dysponując odpowiednią kwotą. Z poprzedniego akapitu dowiedziałeś się, że warto mieć pewien balans w dysponowaniu środkami, otwierając swoją firmę. Oferta Pakersów daje Ci taki balans. Może się jednak pojawić pytanie:

Franczyza do 30 tys. – czy to się uda?

Jak najbardziej! Zostanie Ci jeszcze duża część środków, które możesz wykorzystać jako rezerwa finansowa. Na co w takim razie przeznaczyć taką rezerwę, jeśli masz do wydania 30 tys., które mógłbyś zapłacić za franczyzę?

Elementem prowadzenia biznesu jest docieranie do Klientów. Odbywa się to poprzez wdrożenie odpowiednich działań marketingowych. Jest oczywiście wiele możliwości reklamy bezpłatnej, jednak nic nie zastąpi właściwie skierowanej reklamy, wspartej odpowiednim budżetem.

Mając do dyspozycji pewien zapas środków, niejako umożliwiasz sobie prowadzenie działań marketingowych skierowanych również do klienta indywidualnego. Jest to taki klient, który przyjdzie do Twojego biznesu osobiście i raz na jakiś czas skorzysta z Twoich usług. Ponieważ nie ma umowy, jednostkowo zarabiasz na nim najwięcej. Dlatego opłaca się uwzględnić tę grupę klientów w swojej strategii biznesowej.

Zobacz też:

Nie zapominaj o automatyzacji biznesu

Na pewnym etapie będziesz chciał zautomatyzować swoje działania, aby obsługiwać więcej klientów w krótszym czasie. Niestety nie każdy biznes da się zautomatyzować. Nie zlecisz przygotowywania posiłków w gastronomii, a automatyzując podpisywanie umów w biurze pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, prawdopodobnie nic nie zarobisz.

Tymczasem broker kurierski może udostępniać swoje stawki, automatyzując obsługę klienta i sprowadzając całość do prostych działań serwisowych (reklamacje, fakturowanie). Twój biznes będzie rosnąć szybciej. Punkt kurierski wydaje się więc dobrą koncepcją dla franczyzy do 30 tys.

Biznes małym kosztem? Franczyza do 20 tys.

Na ogół możliwe jest otworzenie biznesu za 20 tys. bez większego problemu. Wiele osób rozważających, jaki rodzaj biznesu prowadzić za konkretną kwotę, zapomina o przeliczaniu spraw jak biznesmen. Analizują zatem stawki za działania marketingowe ze stron agencji, weryfikują ceny sprzętu elektronicznego na stronach elektromarketów i szacują sumaryczne koszta. Wtedy może się okazać, że dana franczyza nie mieści się w pakiecie do 20 tys. I zastanawiają się, jaką firmę można otworzyć za taką sumę.

Podstawowy błąd – brak optymalizacji podatkowej

Inwestując w biznes za 20 tys., rzadko uwzględnia się dość wysoki koszt podatku VAT. Oczywiście kupując artykuły niezbędne do otwarcia biura, musisz zapłacić pełną kwotę brutto w danym sklepie.

Jednak będąc „vatowcem”, czyli aktywnym podmiotem, płacącym podatek od wartości dodanej, cały podatek możesz odliczyć w momencie składania odpowiedniej deklaracji. W takim układzie 20 tysięcy wydane na sprzęt, to realny ubytek zaledwie 16260,16 zł (przy założeniu stawki 23%, czyli tej dominującej)! To zmienia postrzeganie całej inwestycji, prawda?

Jakie są konsekwencje takiego rozwiązania? Rozważając, jaką firmę założyć za 20 tys., możesz wziąć pod uwagę pomysł na punkt kurierski Pakersi. Po odliczeniu podatku VAT sumarycznie możesz wystartować ze swoim biznesem i jeszcze mieć rezerwę finansową na nieprzewidziane wydatki.

Jak działa franczyza do 10 tys. w teorii?

Interesuje Cię franczyza do 10 tys. lub bez żadnego wkładu własnego? Czy taka opcja na rynku w ogóle jest realna?

Teoretycznie franczyza do 10 tys. nie jest możliwa w większości przypadków. Pamiętaj – w tej kwocie muszą znaleźć się pewne korzyści – oprócz logo i katalogu identyfikacji wizualnej. Dlatego też pewne nakłady są konieczne. Jakie na przykład?

  • Meble do lokalu – spójność wizualna to podstawa! Dlatego meble muszą kolorystycznie odpowiadać pełnej wizualizacji samej marki. To nie problem, ale z pewnym kosztem – około 3 tys., musisz się liczyć.
  • Specjalistyczny sprzęt – dla każdego biznesu inny. Laptop z dostępem do internetu to standard. Musisz mieć również możliwość drukowania, skanowania lub kserowania umów. W punkcie kurierskim pamiętaj także o wadze do ważenia przesyłek. Łączny koszt sprzętu wynosi około 6 tys.
  • Pakiet materiałów biurowych – papier do drukarek, teczki, koszulki na dokumenty, długopisy to koszt mniej więcej 500 zł.
  • Pakiet marketingowy – podstawowy zestaw ulotek, baner reklamowy, oklejenie witryny, projekty mogą kosztować około 3 tys.
  • Dostęp do specjalistycznych systemów obsługi klientów – wewnętrzny CRM, system ofertowania, skrzynki mailowe w domenach, a także chmura na dokumenty to koszty rzędu 2500 zł.
  • Licencja na wykorzystanie marki i know-how – nie tylko logotypy i katalog wizualizacji, ale także wzory dokumentów, systemy obiegu informacji, procedury składania reklamacji mogą wynieść około 5 tys.

Te kwoty mogą się różnić – w zależności od rodzaju franczyzy i jej jakości. Jednak czasami są jeszcze większe. Trudno więc mówić o franczyzie, która nie będzie wymagała żadnego wkładu własnego.

Franczyza do 10 tys. – praktyka jest nieco inna

Natomiast powyższe wyliczenie nie uwzględnia kilku kwestii. Przede wszystkim franczyzodawca, który uruchamia punkty kilka razy w miesiącu, często ma wynegocjowane stawki na sprzęt, meble, projekty graficzne, materiały marketingowe i wiele innych niezbędnych produktów. Właśnie dlatego pakiety organizowane przez partnera mogą być tańsze.

Jeśli rozważasz franczyzę do 10 tys., weź je pod lupę – lupę z dużym powiększeniem. Może się okazać, że franczyzobiorca oferujący franczyzę za 5 tys. czy 10 tys., dokłada do otwarcia biznesu, ale zarabia na Tobie w nieoczekiwany sposób. Może Cię zmusić do opłacania zawyżonego czynszu we własnej lokalizacji lub wprowadzić olbrzymie kary za zerwanie umowy.

Ponadto, nie uwzględniliśmy systemu zewnętrznego finansowania założenia działalności gospodarczej, czyli różnego rodzaju dotacji. Ich liczba dynamicznie wzrasta, tak samo, jak rosną możliwości finansowania. Dodając do tego preferencyjny ZUS i sprawdzony pomysł na biznes, poduszka finansowa nie będzie już taką koniecznością.

Jeśli interesuje Cię franczyza bez wkładu własnego, możesz zostawić nam swojego maila. Skontaktujemy się z Tobą, jak tylko pojawi się możliwość pozyskania takiego finansowania.

Podsumowanie

Możesz otworzyć dobry biznes franczyzowy i warto to zrobić, dysponując różną wielkością wolnych środków – 50 tys., 30 tys., 20 tys., a nawet 10 tys. i mniej (o ile otwarcie biznesu sfinansujesz np. z dotacji). Musisz jednak mieć świadomość nie tylko możliwości, ale również konsekwencji wyboru dowolnej formy. Powyższe opracowanie powinno przybliżyć ten temat każdemu, kto może zainteresować się kwestią tego rodzaju.

Warto również wiedzieć, że niezależnie od swojej obecnej sytuacji – pytać zawsze warto! Zostaw więc nam swoje dane kontaktowe, aby otrzymać więcej informacji o dostępnych opcjach. Plan będzie dostosowany do Twoich indywidualnych możliwości.

Umów się na rozmowę o Twoim biznesie już od 16000 zł »
 

1.  R. Kiyosaki, Kwadrant przepływu pieniędzy

2.  M. Szafrański, Finansowy Ninja, str. 120. Warszawa, 2019, Wydanie trzecie