Zarobki kurierów 2022. Ile tak naprawdę zarabiają kurierzy?

Pakersi

Opublikowane w dniu 08.07.2020r.

Kurierzy dostarczają codziennie tysiące paczek na terenie całej Polski. Aby pracować w tym zawodzie, nie trzeba posiadać wykształcenia czy kończyć specjalistycznych kursów – w większości przypadków wystarczy posiadanie prawa jazdy. Jednak czy rzeczywiście tak jest? Jak wygląda praca kuriera? Czy polega ona tylko na dostarczaniu przesyłek z punktu A do punktu B? Ile zarabia kurier? W poniższym artykule znajdziesz odpowiadzi na wszystkie powyższe pytania. A na końcu bonus - ciekawe sposoby na powiększenie swoich zarobków!

Jesteś kurierem? Zacznij pracowac na siebie i otwórz własny biznes z Pakersami » 

Jak zostać kurierem? Jak wygląda praca kuriera?

Aby móc pracować w zawodzie kuriera należy posiadać prawo jazdy kategorii B (lub wyższej, jeśli przewoźnik, u którego chcesz się zatrudnić, posiada samochody o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 T) oraz w wielu przypadakach własną działalność gospodarczą. Jednak to nie wszystko.

Pracodawcy zatrudniając kurierów, coraz częściej zwracają również uwagę na kompetencję miękkie, takie jak wysoka kultura osobista, odpowiedzialność czy uczciwość. Liczą się również takie cechy jak punktualność i umiejętność dobrego zarządzania czasem. Dodatkowymi atutami będzie wcześniejsze doświadczenie w zawodzie kuriera, znajomość regionu, a w niektórych firmach również posiadanie własnego samochodu.

Wszystkie te cechy są ważne w codziennej pracy, która wbrew pozorom nie polega jedynie na przewożeniu paczek z punktu A do punktu B. Jak więc wygląda dzień pracy kuriera?

Zaczyna się on wcześnie rano w magazynie, gdzie pobiera on przesyłki i weryfikuje ich stan. Następnie każda z nich jest skanowana za pomocą specjalnego urządzenia, które importuje dane o statusie paczki do systemu.
 

Ważne jest przestrzeganie zasad - np. w niektórych firmach przesyłki muszą zostać zeskanowane zgodnie z zaplanowaną wcześniej przez kuriera trasą. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ musi on uwzględnić różne czynniki takie jak korki, remonty czy czas doręczenia przesyłki na konkretną godzinę. Właśnie dlatego tak ważna w tym zawodzie jest umiejętność dobrego zarządzania swoim stanowiskiem pracy.

Następnie przesyłki pakuje się do samochodu i wyrusza w trasę. Oprócz doręczania przesyłek kurier zajmuje się również ich odbiorem – zarówno od osób prywatnych i firm, jak i z punktów kurierskich. Na koniec dnia wraca on do bazy, aby zdać zebrane nowe przesyłki, rozliczyć się z gotówki z pobrań, dokumentów zwrotnych oraz przewozowych (tutaj liczy się wspomniana wcześniej odpowiedzialność – zarówno za pieniądze i dokumenty, jak i paczki).

Jak widzisz, praca kuriera nie jest prosta – wiąże się z presją czasu oraz wieloma stresującymi sytuacjami, które mogą spotkać Cię w trakcie dnia pracy. Jest to również praca fizyczna – nieraz paczki potrafią być naprawdę ciężkie. Nic więc dziwnego, że 88% osób pracujących w tym zawodzie to mężczyźni. Jednak czy mimo wszystko ta praca jest opłacalna? Ile zarabia kurier?

Ile zarabia kurier?

Jak wynika z danych zebranych w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń (stan na styczeń 2022 roku) średnie zarobki brutto dla kuriera wynoszą 4 240 zł (3 174 zł netto). Co ważne, 25% osób zarabia mniej niż 3 480 zł. Są również tacy, których pensja wynosi więcej niż 5 130 zł.

Więcej zarabiają również studenci, którzy mogą być zatrudnieni na umowie o dzieło – ich wynagrodzenie w zawodzie kuriera może być większe od średniej nawet o 400-800 zł.
Dla porównania w 2020 roku średnie zarobki kuriera wynosiły 3 670 zł, a w 2021 roku 3920 zł. 

Pandemia koronawirusa a zarobki kurierów

Pandemia koronawirusa sprawiła, że coraz więcej osób zaczęło korzystać z usług sklepów internetowych. Zwiększyła się liczba paczek do rowiezienia, a co za tym idzie, pojawiło się zapotrzebowanie na większą ilość kurierów do pracy. Czy jednak spowodowało to wzrost ich wynagrodzenia?

Porównując średnie zarobki kurierów do poprzedniego roku można zauważyć ich wzrost o 320 zł brutto (276 zł netto). Trzeba wziąć jednak pod uwagę również wzrost cen usług, paliwa, produktów spożywczych czy kosztów rachunków.  Według GUS ceny te w kwietniu 2022 wzrosły aż o 12,3% (w porównaniu z tym samym miesiącem w poprzednim roku). To najwyższy odczyt od maja 1998 roku. 

Od czego zależą zarobki kuriera?

Zarobki kuriera uzależnione są od wielu czynników. Wśród nich można wymienić, chociażby staż pracy, województwo czy wielkość firmy, w której jesteśmy zatrudnieni. Pensja uzależniona jest również od tego, na jakiej umowie pracujemy.

Jeśli kurier zatrudniony jest na umowie o pracę, to może liczyć na tzw. podstawę oraz comiesięczne premie i dodatki. Są one najczęściej doliczane za ilość rozwiezionych paczek, terminowe doręczenia czy liczbę przejechanych kilometrów. Im bardziej efektywnie pracujesz, tym więcej możesz zarobić. Inaczej ma się sytuacja, kiedy kurier zatrudniony jest na własnej działalności i posiada własny samochód.

Zobacz też:

Czy kurier z własnym samochodem zarabia więcej niż pozostali?

Kurier z własnym samochodem może zarobić nawet 6 000-8 000 zł miesięcznie. Brzmi kusząco prawda? Rzeczywistość nie jest jednak tak różowa.

Biorąc pod uwagę, że wynagrodzenie naliczane jest za każdą dostarczoną paczkę i wynosi ono średnio 3,5 zł netto (czasami doliczane jest jeszcze dodatkowe 0,3 gr/km za wagę przesyłki), aby zarobić 6 000 zł, musiałbyś rozwieźć miesięcznie około 1714 paczek, co daje 81 paczek dziennie. Oczywiście nie jest to niewykonalne, jednak bardzo często wiąże się z pracą przekraczającą standardowy 8-godzinny etat – w skrajnych przypadkach będziesz musiał pracować nawet od 6 do 22.

Alternatywą jest dorywcza praca kuriera z własnym samochodem – w takim układzie możliwe jest dorobienie do swojej normalnej pensji wynagrodzenia wynoszącego od 1500 zł do 2000 zł miesięcznie.

Jeśli masz swój samochód dostawczy i chciałbyś spróbować swoich sił w zawodzie kuriera, to musisz jeszcze pamiętać o tym, że większość firm będzie wymagała od Ciebie dostosowania auta do ich potrzeb (oklejenie samochodu logiem czy zabezpieczenie go na wypadek włamania). Musisz pamiętać także o kosztach eksploatacji, paliwa czy ubezpieczeniu. Część z tych kosztów możesz odzyskać od zatrudniającej Cię firmy.

W których województwach kurierzy zarabiają najwięcej?

Jak już zostało wspomniane, zarobki kurierów uzależnione są również od województwa, w którym pracują. I tak najwięcej zarabiają kurierzy w województwach wielkopolskim, lubuskim i mazowieckim, a najmniej w podkarpackim. Pensje w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków i Łódź mogą być większe nawet o 20-30% niż w mniejszych miejscowościach.

Punkt kurierski jako dodatkowy zysk dla kuriera

Jak widzisz, zawód kuriera nie należy do najprostszych. Żeby zarobić więcej niż minimalne krajowe wynagrodzenie, trzeba liczyć się z kilkunastogodzinnym dniem pracy i co ważne, zebraniem odpowiedniej ilości przesyłek do doręczenia i odebrania. Niestety konkurencja jest duża i nie zawsze będziesz miał taką okazję. Jak więc zwiększyć swoje szanse w tej kwestii?

Idealnym rozwiązaniem jest połączenie pracy kuriera z prowadzeniem własnego punktu kurierskiego. Uruchomienie takiej placówki w rejonie, w którym obsługujesz paczki jako kurier, sprawi, że będziesz miał zapewnione stałe i pewne miejsce, z którego będziesz mógł codziennie odbierać przesyłki. Oczywiście będziesz mógł również zarabiać na paczkach wysyłanych przez Klientów Indywidualnych i Biznesowych, a także na osobach, które przyjdą po odbiór swojej paczki.

Co więcej, wcale nie musisz budować swojej firmy od zera. Franczyza punktu kurierskiego Pakersi to oferta skierowana do osób, którym zależy na dołączenu do rozwijającej się branży.

Wystarczy, że podpiszesz jedną prostą umowę, a zyskasz dostęp do atrakcyjnych stawek cenowych na wysyłkę paczek u największych przewoźników krajowych i międzynarodowych – DHL, InPost, DPD, FedEx, TNT, AmbroExpress czy Hellmann Worldwide Logistics. Nie narzucamy Ci z góry ustalonego cennika, dając Ci tym samym swobodę w podejmowaniu decyzji biznesowych. 

Na start otrzymasz od nas licencję na system nadawczy, wyposażenie lokalu, materiały marketingowe i pakownicze, wsparcie zespołu Opiekunów i wiele więcej.

Przeszkolimy zarówno Ciebie, jak i Twojego pracownika – stosując się do naszych wskazówek i zaprezentowanych technik sprzedażowych możesz liczyć na zysk wynoszący od 5 000 zł do nawet 20 000 zł miesięcznie. Najczęściej taki dochód możliwy jest już po 6 miesiącach od uruchomienia punktu.

Punkt kurierski może być więc Twoim dodatkowym zarobkiem – zwiększysz dzięki niemu wynagrodzenie za pracę jako kurier oraz dorobisz do pensji – lub stać się biznesem, dzięki któremu będziesz mógł zrezygnować z pracy kuriera i stać się swoim własnym szefem.

Dodatkowo swój własny Punkt Kurierski możesz otworzyć dzięki pieniądzom z dotacji. W Pakersach pomożemy Ci w załatwieniu wszystkich formalności. 

Zainteresowała Cię oferta franczyzy punktu kurierskiego Pakersi? Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą i przedstawimy szczegóły oferty!

Skorzystaj z oferty franczyzy punktu kurierskiego Pakersi >>